Оформляли “липову” інвалідність для учасників АТО та привласнювали їхні соціальні виплати двоє тернополян і киянин. Підприємливих шахраїв викрили співробітники відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління (детективів) ГУНП в Тернопільській області спільно з працівниками Управління СБУ в області та прокуратурою міста Тернополя.
Як повідомив начальник відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління (детективів) Юрій Барабан, у шахрайській схемі кожен мав чітко розподілені ролі. Двоє мешканців Тернополя підшуковували учасників АТО і пропонували їм оформити інвалідність за станом здоров’я. Бажаючі знаходилися, адже це давало можливість їм щомісяця отримувати чималу пенсію.
Аферисти увесь паперовий процес брали на себе. Від учасників АТО брали нотаріальну довіреність, щоб мати змогу здійснювати правочини від їх імені. Зацікавлені громадяни довіряли зловмисникам та діяли за їхніми вказівками: збирали необхідні документи, відкривали банківські рахунки.
Готовий пакет документів шахраї передавали своєму спільнику в Київ, який там через медзаклади оформляв довідки з липовими діагнозами. З підробленими документами учасники АТО проходили у Тернополі медико-соціальну експертну комісію для встановлення інвалідності.
Після надання статусу інваліда, дані особи мали б отримувати одноразову грошову допомогу в розмірі понад 400 тисяч гривень та щомісячну пенсію. Проте одноразові виплати осідали у кишенях шахраїв, адже учасники АТО під час оформлення документів передали їм реквізити своїх банківських рахунків і доступ до них. Люди навіть не здогадувалися, які суми надходили на їхні «електронні гаманці».
Наразі відомо про 15 осіб, які незаконним способом отримали статус інваліда, а їхні виплати присвоїли собі аферисти.
Під час обшуків у зловмисників вилучили гроші, документи, засоби зв’язку, банківські картки.
Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань і кваліфіковано частиною 3 статті 190 ККУ – шахрайство, вчинене у великих розмірах.
Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до восьми років. Триває досудове розслідування.